Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku informuje, iż w ramach limitu podstawowego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok
dysponuje kwotą 482 300,00 złotych
W związku z powyższym Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW
o przyznanie środków z limitu Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w terminie od dn. 07.02.2025 do dn. 17.02.2025 do godz. 1500
Informujemy, iż w 2025 roku środki na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Ministra właściwego ds. pracy będą przeznaczone na:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem
w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy. - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Wyjaśnienia dot. powyższych priorytetów w ramach limitu KFS 2025r. znajdują się w załączniku do informacji o naborze wniosków KFS.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszystkie podmioty definiowane jako pracodawcy, w rozumieniu w art. 2 ust. 1 pkt 25 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. każda jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej,
a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (mniej niż 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego są środkami publicznymi
w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70 % ze środków publicznych.
Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego
w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku
z podjętym kształceniem.
Na każdą z powyższych form kształcenia ustawicznego Pracodawca składa odrębny wniosek.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z KFS, przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
Zapraszamy pracodawców do zapoznania się z regulaminem KFS oraz do składania Wniosków pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać na obowiązujących formularzach dostępnych na stronie internetowej Urzędu w wyznaczonym terminie
(od 07.02.2025 do 17.02.2025 do godz. 1500) i miejscu (Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, ul. Gdańska 35, sekretariat- pok. 108) lub w formie elektronicznej przez:
- ePUAP- wniosek wraz załącznikami należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym (profil zaufany) lub podpisem osobistym.
- praca.gov.pl (Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu - Pismo do Urzędu PSZ-PU), wniosek wraz z załącznikami należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym (profil zaufany) lub podpisem osobistym.
- e- Doręczenia: adres skrzynki: AE:PL-54847-61159-RATGH-18- wniosek wraz załącznikami należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym (profil zaufany) lub podpisem osobistym.
UWAGA!!! Zapraszamy także do składania wniosku elektronicznego przez www.praca.gov.pl (Usługi elektroniczne – Usługi dla organizacji – Wnioski o usługi
i świadczenia z urzędu – Wnioski pozostałe – Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy PSZ-KFS).
Do wniosku elektronicznego należy dodatkowo dołączyć załączniki nr 1,2,3 i 4 oraz Klauzulę informacyjną dla pracodawców ubiegających się o przyznanie środków z KFS znajdujące się w załączniku do informacji o naborze wniosków KFS (Wniosek pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego)
Złożenie wniosku w formie elektronicznej wymaga podpisania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.
UWAGA!!!
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- Nie złożenia wniosku w wyznaczonym terminie - decyduje data i godzina wpływu do Urzędu Pracy w Lęborku
- Niedołączenia załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przyznawania środków KFS tj.:
- zaświadczenia lub oświadczenia o uzyskanej pomocy de minimis,
- formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
- kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do KRS lub CEIDG,
- programu kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,
- wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawionego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących – dotyczy kursów
i studiów podyplomowych).
W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ LUB WĄTPLIWOŚCI
PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY
POD NR TEL. 59 86 67 152 LUB 59 86 67 151.
ZAŁĄCZNIKI DO INFORMACJI O NABORZE WNIOSKÓW Z LIMITU KFS 2025r.:
- Wniosek pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (uzupełniony formularz należy dołączyć do wniosku)
- Regulamin przyznawania środków na dofinansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lęborku (do zapoznania)
- Barometr zawodów 2025r. - powiat lęborski
- Barometr zawodów 2025r. - województwo pomorskie
- Wyjaśnienia dot. priorytetów w ramach limitu KFS 2025r.