Celem Programu Specjalnego było udzielenie kompleksowego wsparcia poprzez objęcie działaniami aktywizującymi 7 osób bezrobotnych, dla których Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku ustalił III profil pomocy, mieszkańców powiatu lęborskiego – zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lęborku, najbardziej oddalonych od rynku pracy, które m.in. pozostają w długotrwałym bezrobociu, bez lub o niskich kwalifikacjach zawodowych, którym sprawowanie opieki nad dzieckiem lub osobą zależną utrudnia wejście lub powrót na rynek pracy czyli najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym, w stosunku do których dotychczas zastosowane usługi i instrumenty rynku pracy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w ich powrocie i utrzymaniu się na rynku pracy.
Planowane działania:
- Promocja projektu,
- Rekrutacja i nabór uczestników projektu,
- Staż – 3 osoby,
- Prace interwencyjne – 3 osoby,
- Roboty publiczne - 1 osoba,
- Specyficzny element wspierający zatrudnienie:
- Bon wizerunkowy – dla osób bezrobotnych skierowanych na staż, podejmujących zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych.
Planowane efekty realizacji projektu:
- zdobycie nowych bądź rozwinięcie wcześniej posiadanych doświadczeń zawodowych i umiejętności praktycznych poprzez udział w stażu przez 3 osoby bezrobotne,
- podjęcie zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych przez 3 osoby bezrobotne,
- podjęcie zatrudnienia w ramach robót publicznych przez 1 osobę bezrobotną,
- podniesienie poziomu samooceny i poczucia zaufania we własne siły,
- zwiększenie zdolności komunikatywnych i motywacji do poszukiwania pracy oraz poruszania się po rynku pracy,
- zwiększenie aktywności zawodowej wszystkich uczestników projektu,
- podjęcie dalszego zatrudnienia lub samozatrudnienia przez 3 osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lęborku po zakończeniu udziału w projekcie (planowana efektywność 60,0%).
- Pośrednictwo pracy – 7 osób, w tym 4 kobiety,
- Poradnictwo zawodowe – 7 osób, w tym 4 kobiety,
- Stażu – 3 kobiety,
- Prac interwencyjnych – 3 mężczyzn,
- Robót publicznych – 1 kobieta,
- Bonu wizerunkowego – 5* osób, w tym 3 kobiety.
W 2019 roku udział w projekcie zakończyło 5 osób, w tym 2 kobiety. Dalsze zatrudnieie podjeły 4 osoby, w tym 1 kobieta. Wskaźnik efektywności wyniósł 80,00%.